Loading...

Doktor Dobrze

Polarity

Równoważenie wzorców energetycznych


Polarity

Ilustracja: Olga Solga

Terapia Polarity to naturalny, holistyczny system uzdrawiania oparty na energii, który obejmuje poziom ciała, umysłu i duszy. Jest on zakorzeniony w starożytnej indyjskiej medycynie Ayurwedzie oraz opiera się na wieloletniej praktyce medycznej osteopaty i chiropraktyka dr. Randolpha Stone'a (1890 - 1981). Łączy w sobie wschodnie i zachodnie podejście do procesu leczenia i zdrowienia.

Podstawą tej terapii jest przekonanie o istnieniu unikalnej energii życiowej, która przepływa przez organizm człowieka i jego otoczenie, tworząc energetyczny wzorzec ciała, który wpływa na stan i jakość ciała fizycznego. To podejście odwołuje się do tradycji wielu kultur na całym świecie, które opisują tę energię życiową pod różnymi nazwami, takimi jak Prana, Ki czy Chi.

Istnieje jedno źródło energii i pole, w którym ta energia się porusza. Podstawowymi prawami ruchu są odśrodkowa i dośrodkowa pulsacja oraz biegunowość (polarność). Ruch energii jest kluczowy dla życia człowieka, a centra energetyczne, znane jako czakramy, są źródłami różnych jakości energii w naszym ciele. Pole, w którym porusza się różna energia (Powietrze, Ogień, Woda i Ziemia), tworzy element Eteru. Górna część ciała reprezentuje biegun dodatni, dolna część - biegun ujemny, zaś przepona stanowi obszar neutralny. Pięć elementów to nazwy nadane jakościom i wzorcom energii, które rozwijają się z każdego czakramu. Techniki terapeutyczne działają tak, że umożliwiają rozluźnienie blokad w przepływie poszczególnych jakości energii i prowadzą je do równowagi. Energie te zstępują do układu nerwowego.

Środowisko i różnorodne życiowe okoliczności, mogą prowadzić do blokad energii. W wyniku czego, pojawiają się dysfunkcje, które mogą manifestować się w ciele jako ból, napięcie, a w dłuższej perspektywie choroby. Na poziomie emocjonalnym może to wywołać uczucia złości, smutku lub lęku.

W terapii Polarity koncentrujemy się na niezrównoważonej lub zablokowanej energii oraz na napięciach mięśni, a nie na konkretnych chorobach czy schorzeniach. Choroby są efektem, a problemy z energią stanowią przyczynę - dlatego właśnie terapia Polarity stawia sobie za cel przywrócenie jej swobodnego przepływu.

Trauma

Od chwili naszego poczęcia doświadczamy różnych form traum, które potrafią zakłócić harmonijny przepływ naszej życiowej energii. Te doświadczenia mogą być związane z zagrożeniem życia lub zdawać się być zwyczajnymi, codziennymi wydarzeniami, ale jednak pozostawiają w naszych umysłach i ciałach głębokie ślady. Źródłem tych traumatycznych przeżyć może być celowe, zamierzone działanie drugiej osoby, ale również sytuacje leżące poza ludzką kontrolą. W naszym umyśle i ciele zapisuje się wiele wspomnień, które wpływają na nasze zachowanie. Przykłady traumatycznych przeżyć obejmują trudności w okresie naszego poczęcia lub życia płodowego, trudności podczas narodzin, doświadczenia rodziców w trakcie ciąży, zastosowanie znieczulenia, cięcie cesarskie, pępowina owinięta wokół szyi, separacja od matki po narodzinach, doświadczenia przemocy seksualnej, fizycznej, emocjonalnej lub duchowej, operacje, choroby i urazy, nadużywanie substancji psychoaktywnych, czy żałoba po utracie bliskiej osoby.

W wyniku takich traumatycznych przeżyć często podejmujemy nieświadome, instynktowne decyzje o stworzeniu "ochronnego pancerza". Pod tym pancerzem kryje się historia traumy oraz pamięć o traumatycznym zdarzeniu zakorzeniona w ciele.
Jego celem i zadaniem jest zapewnienie przetrwania, lub raczej przekonanie, że tylko taka ochronna bariera jest w stanie nasze przetrwanie zapewnić. Pancerz ma na celu zapobiec ponownemu doświadczaniu bolesnych emocji lub wydarzeń, unikając powtórzenia traumy. Niemniej jednak, choć chroni, to jednocześnie blokuje przepływ naturalnej energii, emocji i wrażeń z naszego ciała. Proces jego tworzenia, jest w pewien sposób naturalnym mechanizmem przetrwania - dlatego tak ważne jest, aby usuwać go stopniowo, z szacunkiem, a nie siłą.

Sesja POLARITY

W trakcie sesji masażu Polarity, terapeuta wykorzystuje delikatny dotyk w odpowiednich miejscach ciała, aby przywrócić równowagę zaburzonych wzorców energetycznych Pięciu Elementów (Eteru, Powietrza, Ognia, Wody i Ziemi).  Posługuje się tzw. "Układami terapeutycznymi", które składają się z serii łagodnych chwytów, prowadzących od stóp do głowy.
Polarity traktuje ciało jako energię i korzysta z naturalnych sił życiowych emanujących z naszych dłoni, aby przez przykładanie ich do miejsc odmiennie spolaryzowanych, usuwać napięcia, rozpuszczać blokady oraz przywracać zdrowie i radość życia.
Zabiegi są dostosowywane indywidualnie, z uwzględnieniem potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Ważne jest jednak zrozumienie, że terapia Polarity nie zastępuje konsultacji lekarskiej, lecz stanowi istotne uzupełnienie działań medycznych. Zabiegi wykonywane są zwykle przez ubranie (z wyjątkiem pracy w obrębie kręgosłupa). Terapia Polarity jest bezpieczna, więc może być stosowana u dzieci i kobiet w ciąży. Choć najlepsze efekty terapeutyczne często wymagają kilku sesji, to już po pierwszym zabiegu można odczuć poprawę.

Terapia Polarity to kompleksowy program dbania o zdrowie, który obejmuje:

 • Terapeutyczny dotyk ciała, wykorzystujący strefy polaryzacji.
 • Kształtowanie pozytywnych postaw i stylu życia.
 • Dieta oczyszczająca i wspierająca zdrowie.
 • Ćwiczenia fizyczne i energetyczne, w tym Polarity Joga.
 • Wyrażanie bezwarunkowej miłości, życzliwości, serdeczności, zrozumienia i akceptacji siebie oraz innych osób obecnych w terapii.

W trakcie sesji pacjent może doświadczać subtelnych doznań energetycznych, takich jak mrowienie, ciepło, drżenie czy wewnętrzne pulsowanie. Efekty terapii są różnie odczuwane, obejmują głęboką relaksację oraz wyraźne odczucie przepływu energii w ciele, ale także czasami uczucie głębokiego zmęczenia. Zwiększona potrzeba snu po sesji może wynikać z uwolnienia ciała od napięć. Kiedy przepływ energii zostaje przywrócony, organizm sam radzi sobie z daną dolegliwością. Terapeuta stymuluje i równoważy energię, umożliwiając jej działanie zgodnie z jej "własną inteligencją", która jest zdolna do leczenia ciała.

Zastosowania terapii Polarity:

Na poziomie fizycznym

 • W przypadku bólów kręgosłupa i mięśni przykręgosłupowych.
 • W bólach stawów, w tym problemach z napięciem stawu skroniowo-żuchwowego.
 • Przy dolegliwościach bólowych i nerwobólach.
 • W problemach z układem krwionośnym, pokarmowym oraz limfatycznym.
 • Przy napiętych mięśniach karku i barków.
 • W przypadku bolesnych miesiączek.
 • W migrenach i bólach głowy o podłożu napięciowym.
 • Przy problemach laryngologicznych.
 • Po wystąpieniu wychłodzenia, odmrożenia lub podtopienia.
 • W przypadku nocnego moczenia.
 • W leczeniu dysfunkcji seksualnych.
 • Gdy pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia lub grypy, pomagając wzmocnić układ odpornościowy.
 • Po chorobach, urazach, zabiegach i operacjach, aby przyspieszyć proces rekonwalescencji.

Na poziomie emocjonalnym

 • Przy niskim poziomie energii, uczuciu zmęczenia i ogólnego osłabienia.
 • W sytuacjach wywołujących duży poziom stresu, nerwowości i blokad emocjonalnych.
 • W przypadku braku świadomości emocji, trudności w odczuwaniu sygnałów z ciała, uczucia odrętwienia.
 • W stanach lękowych, nerwicowych oraz w przypadku długotrwałego napięcia emocjonalnego.
 • W trudnościach z koncentracją uwagi.


Czas sesji: - do 90 min.

Zobacz także inne nasze masaże

Top